Site İçi Arama
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hatasız Sürüm Güncelleme Nasıl Yapılır
03.02.2014, 08:58
Yorum: #1
Hatasız Sürüm Güncelleme Nasıl Yapılır
Değerli Arkadaşlar,

Başlık size ilginç gelebilir ancak bir şekilde Android'e Samsung P1000 alarak bulaşınca haliyle mevcut sürümünü güncellemem gerekti. Tabi hemen Google'da kısa bir gezinti yapıp bu işlemi nasıl yapabileceğimi aramaya başladım, aramalarda 10 tane site gezdim ve hemen hemen hepsi kopyala yapıştır yapmış. Haklarını yemeyelim "alıntı" yazmayı da ihmal etmemişler ve alıntıladıkları sayfaya linklemişler. Tabi hal böyle olunca, asıl alıntılanan yerin hatalı ve eksik anlatımı sürekli olarak kopyalanmış ve benim gibi zorluk çeken arkadaşlar için bu duruma atmak durumunda kaldım. Hatalı / eksik işlem nedeniyle eski verilerin silinememesi ve cihazda root olamama ile sonuçlanan bir durum söz konusu oluyor. Ancak yine de sürüm yükleniyor. Şimdi sizlere düzeltilmiş haliyle bu anlatımı yaparak sorun yaşayanların yaşamamasını sağlayalım.

İnternette rastladığım anlatımlarda bir detay gözden kaçırılıyor ki root olamama ve eski verilerin cihazda duruyor oluşu ile özellikle ikinci el cihaz alanlar Android Markete girmek isteyince cihazı aldıkları kişinin gmail hesabı ile girmesi gerektiğini görüyorlar. Buna bağlı olarak root olamamak da cabası. Aşağıda anlatımı yaparken bu eksikliği kırmızı yazı ile vurgulayarak anlatacağım. Unutmadan, bir de bu işlemi yapmak için paylaşılan dosyalarda bir iki sitede virüs uyarı aldım ki virüslü dosya upload edilmiş. Tutucu ve sağlam bir yapınız yok ise, bunun farkedilmediği durumlarda Android cihazınız tabiri caiz ise virüs manyağı olabilir.

Öncelikle, aşağıda yapacağınız tüm işlemlerden şahsınızın sorumlu olduğunu ve kişisel hatalarınızdan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan sorumlu tutulamayacağımı belirtmeliyim. İyi okumama, dikkat etmeme gibi sebepler ile cihazınıza kalıcı hasar verebilirsiniz. O nedenle iki, yapacağınız adımları üç kere okuyun, ayrıca sonrasında adımları yaparken de okuyarak gitmenizi tavsiye ederim.

HATASIZ ANDROID SÜRÜM GÜNCELLEME

A. ÖN HAZIRLIKLAR

1.) Her şeyden önce cihazınızın tam dolu olmasına dikkat edin, eğer masaüstü bir cihazda işlem yapacaksanız cihazınızın elektrik kesilmelerine karşı ayrıca güç beslemesi olması yahut elektriklerin kesilmemesinin garanti olması gerekiyor. Bu nedenle işlemleri bir dizüstü cihazda yapmanız işlem sırasında yarım kalıp da cihazınızda kalıcı hasar oluşmamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler dahilinde hiç bir suretle kesinti olmaması gerekiyor.

2.) Tüm dosyaları indirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Eksik dosya ile işlem yapmamalısınız. Bu dosyalar şunlardır:

i.) Güncel Yazılım Dosyası (TAR veya MD5 uzantılı. MD5 uzantılı dosyaları, uzantısı TAR olacak şekilde yeniden adlandırmalısınız.)
ii.) PIT Dosyası
iii.) DBDATA Dosyası (TAR uzantılı)
iv.) Flash işlemi için ODIN programının en son veriyonuna sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu programı PC'nizde yönetici olarak çalıştırmalısınız.

3.) Cihazının menüsünden UYGULAMALAR >> AYARLAR >> UYGULAMALAR >> GELİŞİM sekmesine girerek USB HATA AYIKLAMA MODU'nunun aktif olup olmadığını kontrol edin. Aktif değilse seçeneği aktifleyin.

B. GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

1.) ODIN uygulamasını çalıştırın. Uygulamayı çalıştırdığınızda beyaz kutucukların altında ve sol tarafta Re-Partition, Auto Reboot ve F.Reset Time isimli yanyana üç kutucuk göreceksiniz. Bu üç kutucuğunda işaretli olmasına dikkat edin. Ardından sağ tarafta az altta yer alan PIT yazan bir kısım göreceksiniz, burada PIT butonuna basın ve indirdiğimiz dosyalar içinden PIT uzantılı dosyayı seçin.

2.) Onun da altında PDA kısmını göreceksiniz, butona tıklayalım ve indirdiğimiz dosyalar içinde yer alan TAR uzantılı güncelleme dosyasını seçin.

3.) Şimdi cihazımızı Bootloader/Download Modu denilen duruma alacağız. Bunu yapmak için öncelikle cihazımızı kapatıyoruz ve kapandıktan sonra cihazımızın açma / kapama düğmesi ile beraber aynı anda ses düğmesindeki ses kısma kısmına basıyoruz (her ikisine birden). Kısa bir süre sonra sarı Android simgesinin olduğu bir ekran gelecek.

4.) Tekrar Odin uygulamamıza dönüyoruz ve cihazımızı USB kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Farklı bir modda olan cihazımız takılınca bilgisayar bir sürücü yüklemek isteyebilecektir. İsterse bırakın yüklesin, bitirsin. Yükleme bittiğinde ekranda "Kullanıma Hazır" balonunu gördüyseniz işlem tamamlanmıştır. Şimdi Odin uygulamasında ID:COM kısmının sarı olduğunu görüyoruz ve COM kısmında PORT numarasını görüyorsunuz.

5.) Artık her şey hazır 1 ve 2nci adımlardaki işlemleri bir daha kontrol edelim ki sağlam iş yapmış olalım. Her şey tamam ise artık uygulamadaki START butonuna basalım. Şimdi hem COM kısmında hem de cihazda yükleme yapıldığına dair işaret çıkacak, demek ki doğru yoldayız. Sarı olan alanın yeşile dönmesi sonucu cihazımız otomatik olarak yeniden başlatacak. DİKKAT!! cihazın açılış müziğini duyar duymaz cihazın Açma / Kapama düğmesine basılı tutarak kapanmasını sağlayın.

6.) Şimdi tekrar cihazımızın açma / kapama düğmesine ve ses kısma kısmına aynı anda basıp Android simgesinin olduğu Bootloader/Download Modu'na gelelim. USB kablo ile cihazımızı PC'ye bağlayalım.

7.) Tekrar Odin uygulamasına dönüyoruz, şimdi uygulamada START butonunun yanında RESET butonu görüyorsunuz, buna basalım ve işaretli olan, seçilmiş olan dosyaların sıfırlandığını görelim. Bu aşamada "Re-Partition" kutucuğunun kesinlikle seçili olmaması gerekiyor, Auto Reboot ve F.Reset Time ise seçili olsun.

8.) PIT kısmında herhangi bir işlem yapmayacağımızdan bu kısım boş bırakarak onun hemen altındaki PDA butonuna tekrar tıklıyoruz ve bu sefer indirdiğimiz dosyalar içinden DBDATA.TAR isimli dosyayı gösteriyoruz. Her şey hazır, START butonuna basıyoruz ve bir önceki işlemden çok daha hızlı bir şekilde dosya cihazımıza yükleniyor. DİKKAT!! cihazımız yeniden başlayacak ve yine açılış müziğini duyduğunuzda başka bir ekran gelmeden açma / kapama düğmesine uzun süre basılı tutuyor ve cihazımızın kapanmasını sağlıyoruz.

NOT: Burada ve yukarıda yazdığımız kırmızı ile seçili kısımlar anlatımlarda olmayan kısımlardır hemen üstteki en son kırmızı ile yazdığım kısım anlatımlarda geçmediği gibi otomatik olarak yeniden başlayacak cihazın Recovery (onarım) moduna gireceğini yazıyorlar. Halbuki on kere de deneseniz cihaz bu moda girmeyecek ve cihazınız açılacak ve yazımızın girişinde izah ettiğimiz gibi eksik işlem yapılması sebebiyle bahsettiğimiz sorun/sorunlar yaşanabilecektir.

9.) Neyse, cihazımız kapalı konumdaydı, yine anlatımlarda atlanan bir hususa daha geldik, cihazımızı sarı android simgesi olan ekrana alırken buraya kadar hep açma / kapama butonu ile ses kısma butonuna aynı anda basmıştık. Ama şimdi açma / kapama butonu ile beraber ses açma butonuna aynı anda basacağız. Uzunca bastıktan sonra siyah ekran ve alt kısımda bir kaç satır yazının olduğu ekranı gördüğünüz an ELİNİZİ TUŞLARDAN ÇEKİN. Bundan sonra artık ekranımız Recovery Mod durumunda olmuş olacak, bu kısıma geliş şekli de atlandığından ve buraya otomatik olarak gelineceğini yazanların da hatası bu.

10.) Şimdi ekranda sıralı olarak bir takım seçenekler gelecek, burada sırasıyla yapılacak işlemler şunlar:

i.) Wipe Data / Factory Reset
ii.) Wipe Cache Partition >> Advanced >> Wipe Dalvik Cache
iii.) Reboot

Bu satırlara inmek için ses açma kapama düğmesinden aşağı (kısma) kısımına basıldıkça inilebilir, Ev Simgesi/Power Butonu ile seçilir.

Cihazımız açılıyor, artık açılış müziğinin keyfini çıkarabilir ve cihazınızın tamamen açılmasını bekleyebilirsiniz.

Son adım olarak cihazımızda ROOT işlemlerini de yaptıktan sonra; internet tarayıcımızı açalım ve adres satırına Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. adresini yazıp girelim. Burada yer alan uygulama olan MarketAccess.apk uygulamasını indirip kurulumunu yaparak Market üzerinden ücretli uygulamalara erişimimizi mümkün hale getirelim.

KAYNAK: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla

Tags
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dünden Bugüne Android Rehberi ve Sürüm Adlarının Anlamları Samsa53 1 1,248 05.02.2014 10:53
Son Yorum: atillaTÜRK
  QR Code Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Samsa53 0 2,801 03.02.2014 09:01
Son Yorum: Samsa53
  Root Yetkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Samsa53 0 938 03.02.2014 08:59
Son Yorum: Samsa53

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İletişimDiscovery ForumYukarı GitArşivRSS Beslemesi
Sitemizin hiç bir kurum, kuruluş ve firma ile alakası yoktur..
Yazılan her yazı, yazan kişinin sorumluluğu altındadır.. Sitemize üye olan her kişi bu kuralı kabul etmiş sayılır..